2020-2021

Eliminacje Gminne OTWP w Gminie Milanów

         13 lutego odbył się w Milanowie Eliminacje Gminne OTWP ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do eliminacji gminnych przystąpiła 19 osobowa grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Milanowie. 10 uczniów w kategorii klas IV – VII i 9 w kategorii VII – VIII. Rywalizacja o jak najlepszy wynik była bardzo wyrównana, dzieci były bardzo dobrze przygotowane do turnieju. W wyniku rozwiązywania testów tak w jednej jak i drugiej grupie do finału zakwalifikowały się po 4 osoby. Rywalizacja najlepszych okazała się jeszcze bardziej wyrównana do tego stopnia że w grupie młodszej kilkakrotnie trzeba było zadawać dodatkowe pytania by wyłonić najlepszą dwójkę która będzie reprezentować Gminę Milanów w eliminacjach powiatowych w Parczewie.

         W grupie młodszej najlepsi okazali się : Paweł Korneszczuk i Martyna Błudow, w grupie starszej  Monika Włoszek i Krzysztof Samorański  i to oni będą mieli wkrótce szanse powalczyć o finał wojewódzki w Lublinie. Na zakończenie podsumowania eliminacji gminnych dokonał Pan wójt gminy Paweł Krępski. Najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie powiatowym.


ŚWIĘTA, ŚWIĘTA …

             Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwsi, milsi i zapominają o sporach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter świąt, uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni przygotowali jasełka bożonarodzeniowe. W specjalnie przygotowanych strojach oraz pięknej scenografii młodzi aktorzy przedstawili sceny z narodzin Chrystusa. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezusa przybyli tak honorowi goście jak trzej królowie i złożyli pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia narodzin dzieciątka, pasterzy, mędrców, aniołów i gwiazdek przeplatana była śpiewem kolęd i pastorałek. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Występ był niezwykłym przeżyciem dla dzieci, nauczycieli i wszystkich zgromadzonych.

              W ostatnim dniu nauki przed Świętami zaprezentowała się także klasa  VI B  w inscenizacji  opartej na motywach baśni duńskiego pisarza  Hansa Christiana  Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.  Występ miał pokazać, jak ważna jest pomoc ludziom, którym dzieje się krzywda.

                Wystąpili: Oliwia Dobosz, Wiktoria Korpysz, Anna Włoszek,  Gabriela Szajda, Mikołaj Florek, Hubert Sieńko, Karolina Harasimiuk, Aleksandra Szynkaruk.   Młodych artystów do występu przygotowała Pani Bogumiła Sienkiewicz.

Dziękujemy Wszystkim  za życzliwe i miłe słowa po przedstawieniu.

               Po inscenizacjach, w świątecznym nastroju, odbyło się spotkanie opłatkowe. Rodzice uczniów wraz z wychowawcami, zadbali o odpowiedni nastrój, dekorację i poczęstunek. Na pięknie ubranych choinkach zabłysły lampki, a w szkole zapachniało wigilijnymi potrawami. Zapanowała rodzinna, ciepła atmosfera. Była to wspaniała okazja do złożenia życzeń, do wzruszeń i wspomnień, których nigdy nie brakuje. Było miło, pięknie i świątecznie. Dopełnieniem uroczystości było dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd.

                                                                                 B.S.      i     J.C.


Tradycyjnie już od wielu lat w miesiącu październiku, odbywa się w naszej szkole apel podsumowujący działalność Szkolnej Kasy oszczędności oraz promujący oszczędzanie, gdyż 31 października jest Dniem Oszczędzania.

W apelu oprócz uczniów i nauczycieli wziął udział dyrektor Banku Spółdzielczego w Milanowie  Pan Robert Czeczko. Nasza szkoła współpracuje z Bankiem już 12 lat. Bierzemy udział w wielu konkursach plastycznych promujących oszczędzanie, dbanie o środowisko, zdrowe odżywianie, prowadzenie kroniki.

Od samego początku SKO cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci, a najwięcej oszczędzających jest w klasach I-III. Obecnie organizacja skupia 93 członków, którzy łącznie na swoich lokatach na dzień dzisiejszy zgromadzili prawie 24 tysiące złotych. Pan dyrektor Banku Spółdzielczego pogratulował wszystkim wyników w oszczędzaniu i zachęcił do dalszego propagowania tej idei wręczając dyplomy wzorowych członków SKO. Tradycyjnie już przygotował dla nas niespodziankę – kwotę 450 złotych na dofinansowanie wycieczki dla wzorowych członków SKO. 

Powitano także nowych członków. 

Na zakończenie apelu głos zabrały panie Anna Baryła i Małgorzata Dudzińska wręczając panu Dyrektorowi BS w Milanowie podziękowanie za systematyczne wsparcie oraz nagrodę pieniężną. Panie pogratulowały także uczniom wysokich wyników w oszczędzaniu i zachęciły do dalszej współpracy.

                                                      A.B. M.D.


 Święto Pierwszaków.

Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się  tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

25 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Szkole Podstawowej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Milanowie. Okazjonalna dekoracja, ubrani na galowo uczniowie w granatowych biretach na głowie, przygotowany sprzęt nagłaśniający – wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Przewodniczący Samorządu Szkolnego powitał gorąco rodziców, nauczycieli, uczniów klas II-VIII, a szczególnie serdecznie klasy pierwsze, którym „oddał głos”. Dzieci z humorem przedstawiły się  oraz zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.       Znajomość przepisów ruchu drogowego, dbanie o środowisko, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to także dowód na to, że są gotowe do sumiennej i wytrwałej pracy w szkole.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, grupa 21 uczniów ślubowała być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia nasze szkoły” – mówił Pani Dyrektor, dotykając symbolicznym ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Wychowawczyni klasy wręczyła pamiątkowe dyplomy, a Pan Wójt gminy oraz Pani Dyrektor Przedszkola ze współpracownikami  – upominki, co było ogromną niespodzianką dla bohaterów tego dnia.

Następnie Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego życzył sukcesów w nauce oraz zapewniał       o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Do życzeń dołączyli się także zaproszeni goście.                      Również rodzice pamiętali o święcie swoich dzieci. Przybyli w licznym gronie oraz  zorganizowali „słodkie” przyjęcie i kuferki – niespodzianki.

Dzień ten zapewne na długo pozostanie w pamięci pierwszaków.

                                                                                                                                 wych. A.B.


XIX Dzień Papieski

            Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą 16 października – dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.

            W tym roku to już XIX raz obchodzimy ten dzień pod hasłem„ Wstańcie, chodźmy”. Szczególnie wspominamy pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny św. Jana Pawła II (2-10 czerwca 1979 roku), oraz odwołujemy się do książki – św. Jana Pawła II o tym samym tytule.

            Uczniowie klasy VII oraz szkolny chór na apelu zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przybliżający postać świętego, Jego nauczanie a szczególnie słowa wypowiedziane do Polaków w czasie pierwszej w całej historii Polski wizycie papieża w naszej Ojczyźnie – „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi! Amen.” 

            Jan Paweł II, nasz kochany Ojciec Święty, Papież Polak, dzisiaj sługa Boży, należy już do grona świętych. Był niezwykłym człowiekiem w dziejach Polski i świata. Jego życie, pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów.                                                                                                                     G.L.


Józef Ignacy Kraszewski – patronem milanowskiej szkoły.

    Od kilku dni Szkoła Podstawowa w Milanowie ma już swojego patrona. Jest nim niekwestionowany autorytet literacki, pasjonat sztuki, wielki Polak i działacz społeczny Józef Ignacy Kraszewski.

  Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się 18 października i połączona była z jubileuszem 90-lecia placówki. Obchody  rozpoczęła Msza Święta odprawiona w miejscowym kościele. Następnie wszyscy  zebrani udali się do szkoły. Po odśpiewaniu  hymnu  państwowego Dyrektor Szkoły Michał Smoleń powitał uczniów, grono pedagogiczne, rodziców, a także zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, przedstawiciele kuratorium i Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w  Romanowie, dyrektorzy sąsiednich szkół, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, byli dyrektorzy, absolwenci i darczyńcy.

             Doniosłym momentem  uroczystości było odczytanie przez Wójta  Gminy Milanów Pana  Pawła  Krępskiego aktu  nadania szkole imienia. Następnie przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli oraz sponsorzy i przyjaciele szkoły, którzy swoją hojnością przyczynili się do ufundowania sztandaru, wbili  pamiątkowe gwoździe w  jego drzewce.

            Proboszcz milanowskiej parafii ksiądz Sławomir Matejek poświęcił i pobłogosławił sztandar, zaś przedstawiciele Rady Rodziców   w imieniu wszystkich fundatorów  na ręce Dyrektora  Szkoły  wręczyli całej społeczności szkolnej ten symbol honoru, godności i najgłębszej więzi z Ojczyzną. Po prezentacji sztandaru  wybrani uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Przyrzekli  dbać o honor i dobre imię szkoły, wypełniać rzetelnie obowiązki ucznia,  wykorzystywać zdobytą wiedzę  i umiejętności dla własnego dobra i dobra naszej Ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej, kształcić w sobie cechy, które posiadał patron.

            Następnie głos zabrali zaproszeni goście, m. in.: Pan Piotr Szczepanik- wicekurator Oświaty w Lublinie, Pan Radosław Plandowski – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego Filia w Białej Podlaskiej,  Pan Przemysław Głowacki – przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej, Pan Artur Jaszczuk –  wicestarosta parczewski,  absolwent szkoły, Pan Paweł Krępski – Wójt Gminy Milanów, absolwent szkoły,   Pan Arkadiusz Grochot – scenarzysta, pisarz, dramaturg, absolwent szkoły, Panie  Dorota Demianiuk i Mariola Jeruzalska – pracownice Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Wszyscy przekazali gratulacje z okazji tak doniosłego wydarzenia wraz z życzeniami sukcesów w pracy dydaktyczno- wychowawczej.

           Aby ułatwić ,,podróż sentymentalną” w przeszłość, przygotowano liczne ekspozycje, wystawy zdjęć, kroniki szkolne. Iluż wzruszeń dostarczyło przekładanie kart starych  ksiąg, oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów z klasy. Do refleksji o tych pięknych chwilach, które minęły skłoniło też wystąpienie  jednej z najstarszych absolwentek  szkoły Pani Zdzisławy Oleszczuk . Przykuła ona uwagę odbiorców, opowiadając niezwykle barwnie i z poczuciem humoru krótką historię naszej szkoły. Z łezką w oku wspominała swoje szkolne lata, dawnych nauczycieli, kolegów, ławki z otworem na kałamarz, a przede wszystkim ciepłą atmosferę przepojoną życzliwością i wzajemnym szacunkiem panującym w szkole.     

    Spotkanie uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów i rodziców pod kierunkiem polonistek-  Marzeny Zawiszy i Magdaleny Siuciak. Były to sceny z życia i dzieł Kraszewskiego, m.in. ze „Starej baśni”, „Ulany”, „Kwiatu paproci”, „Chaty za wsią”.                        

    Na zakończenie wszyscy zebrani chwilą ciszy uczcili pamięć tych, którzy tworzyli historię szkoły, a których nie ma już wśród nas. Uroczystość zapewne zapadnie na długo w pamięci wszystkich przybyłych, a przede wszystkim uczniów, którzy będą z dumą i szacunkiem  uczyć się w Szkole Podstawowej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Milanowie.

   Dyrektor, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za bezinteresowną pomoc i wsparcie finansowe obchodów nadania szkole imienia i 90-lecia istnienia placówki. Życzymy wielu sukcesów i powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń.                                                                                                           (M. K.)