Aktualności

4 klasa kończy rok szkolny ogniskiem

Wycieczka do Karpacza

W dniach 6 – 10 czerwca 2022r. uczniowie SP im. J. I. Kraszewskiego w Milanowie przebywali na wycieczce w Karpaczu, W Pradze w Czechach oraz w Bastei i Gorlitz w Niemczech.

Program wyjazdu był niezwykle bogaty. Zwiedzano sklane miasto w Bastei, miasta: Gorlitz, Pragę, Karpacz, Wrocław i Łódź, a także kompleks ogrodów i pałaców w Pilnitz. Nie zabrakłao też czasu na zabawę, np. tor saneczkowy w Karpaczu czy wypad górski – zdobyto bowiem Śnieżkę, najwyższy szczyt w Karkonoszach.

Serdecznie dziękujemy organizatorowi imprezy – Pani Marzenie Zawiszy oraz uczniom, którzy pragną rozwijać się, korzystając z aktywizujących metod nauczania.

                                                 M.S.


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

231 lat temu- 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił ustawę rządową, zwaną później konstytucją. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach. Wprowadzała trójpodział władzy, znosiła liberum veto i wolną elekcję. Konstytucja polska była pierwszą w Europie a drugą na świecie.   O 4 lata wyprzedziła ją jedynie Konstytucja Stanów Zjednoczonych.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii naszej Ojczyzny, uczniowie klasy IV pod kierunkiem polonistek: Bogumiły Sienkiewicz i Małgorzaty Koźmińskiej przygotowali uroczysta akademię, która odbyła się w naszej szkole 5 maja. Przybliżyła ona publiczności to wzniosłe wydarzenie. Motywem przewodnim przedstawienia było hasło: WOLONOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA. Część artystyczną wzbogaciły piosenki w wykonaniu uczennic z klasy VII a.

Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

                                                                           ( M. K. )


Wiosna, ach to ty.

Uczniowie klasy IV pod okiem pani Bogumiły Sienkiewicz przygotowali inscenizację pt. „ Wiosna , ach to ty”.

Młodzi artyści zaprezentowali wysoki poziom językowy oraz niezwykłe zdolności aktorskie i udowodnili, że wiosną wszystko się może zdarzyć. Bocian zakocha się w żabie, pies w kocie, kot w myszy, a mysz w plasterku sera.

Przedstawienie zostało pokazane dwukrotnie. 21 kwietnia obejrzeli je uczniowie klas I-VI naszej szkoły i nauczyciele, a 25 kwietnia dzieci z przedszkola w Milanowie. Radości najmłodszych długo nie było końca.

B.S.


Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Jajo wielkanocne”

Kilka tygodni temu został ogłoszony w naszej szkole konkurs plastyczny zatytułowany ,,Jajo wielkanocne”. Zadaniem uczestników było wykonanie jednego jajka wielkanocnego w formie przestrzennej. Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII. Wpłynęło 48 prac.

W związku z tym, iż otrzymaliśmy bardzo dużo pięknych ozdób, komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu kilku miejsc pierwszych, drugich i trzecich. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Podziwiamy wasz talent, zaangażowanie, pomysłowość, cierpliwość, a przede wszystkim chęci do tworzenia.

Zapraszamy do następnych konkursów !!!

                             ☺☺☺

                                         wychowawcy klas I – III


Rozstrzygnięcia szkolnego konkursu czytelniczo-plastyczny

„Mój przyjaciel z książki”

  Dnia 17 marca 2022 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs czytelniczo-plastyczny zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Przez niemal dwa miesiące uczniowie mogli składać w sali nr 13 prace konkursowe przedstawiające ulubionego bohatera literackiego ukazanego w typowej dla niego scenerii. Wykorzystano wiele rozmaitych technik plastycznych. Niektórzy pokusili się o zredagowanie wypowiedzi literackiej przedstawiającej książkowego przyjaciela. W konkursie wzięli udział uczniowie klas od pierwszej do szóstej.

W części plastycznej przyznano następujące lokaty:

– I miejsce zdobyła uczennica klasy IV – Marta Małafiejew,

– miejsce II ex aequo: Amelia Wertejuk i Antoni Dębowczyk – uczniowie klasy II,

– miejsce III zdobył uczeń klasy VI – Jakub Naumiuk.

W części literackiej przyznano tylko miejsce pierwsze, które otrzymał Bartosz Motak – uczeń klasy V.

Laureaci otrzymali nagrody.

Wyróżnieni zostali: Błażej Kruk, Iga Protaś, Filip Sawczuk, Alicja Florek, Maria Wertejuk, Maja Buda, Aleksandra Abramczuk.

Pozostałym uczestnikom zostały wręczone podziękowania. Każdy uczestnik otrzymał ponadto zakładkę do książki. Nagrody w konkursowe zostały ufundowane przez nauczyciela bibliotekarza.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co oznacza, iż uczniowie kochają czytać oraz opowiadać o swoich czytelniczych doświadczeniach.

Bibliotekarz


Opowieść wigilijna w wykonaniu uczniów kl. IV.

26 stycznia uczniowie klasy czwartej zaprezentowali przed szkolną pubicznością przedstawienie pt. “Opowieść wigilijna” na podstawie opowiadania Karola Dickensa.

Opowieść wigilijna” pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Jest on samotnikiem, nielubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem win. Ta wizyta ma uchronić Scrooge’a przed podobnym losem. Przybysz z zaświatów pokazuje bohaterowi sceny z jego życia przeszłego i przyszłego. Przerażony wizją samotnej śmierci Scrooge zmiania się.

Nauczycielka B. Sienkiewicz dziękuje wszystkim uczniom klasy czwartej zaangażowanym w ten projekt. Jesteście wspaniali!


Dzień Nauczyciela

   Święto Edukacji Narodowej potocznie zwane Dniem Nauczyciela obchodzimy 14 pażdziernika. Jest to święto nauczycieli, wychowawców a także pracowników niepedagogicznych. Obchodzone jest w rocznicę ważnego wydarzenia historycznego- utworzenia w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Było to pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

   W tym roku uczniowie klas trzeciej i czwartej Szkoły Podstawowej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Milanowie w imieniu całej społeczności szkolnej przygotowali akademię, która w humorystyczny i wzruszający sposób oddawała codzienny trud i pracę nauczycieli.

Z uczniowskich serc popłynęły ciepłe słowa i życzenia. Pomogły w tym wdzięczne wiersze i piosenki .

-Niech Wam los łaskawy sprzyja!
-Niech Was szczęście nie omija!
-Niechaj głupstwa Was nie smucą!

-Niech Wam gwiazdy do snu nucą!
-Niechaj świat się do Was śmieje!
-Niech wiatr w oczy Wam nie wieje!

Także Uczniowie z Samorządu Szkolnego złożyli przepiękne życzenia i kwiaty.

Na zakończenie głos zabrał Pan dyrektor Michał Smoleń. Serdecznie podziękował uczniom i złożył wyrazy uznania nauczycielom oraz pracownikom szkoły za trud włożony w edukację i wychowanie dzieci. Życzył wszystkim inspiracji i wytrwałości w pełnieniu tej pięknej misji.

BS


Śmiechem – żartem

,, I śmiech niekiedy może być nauką,
kiedy się z przywar nie osób natrząsa”

   Ten znany cytat Ignacego Krasickiego stał się myślą przewodnią tegorocznego 25 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Mówić tak, by wywołać śmiech i refleksję wcale nie jest łatwo.

10 listopada odbyły się eliminacje gminne tego konkursu. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Alicja Florek, Iga Protaś, Milena Chilimoniuk, Nikodem Klej. Uczniów przygotowywała pani Bogumiła Sienkiewicz.

Życzymy powodzenia.


Brawo Ala

   16 października 2021 roku w Sosnowicy odbyły się eliminacje powiatowe 25 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego ,,Śmiechem- żartem”.

Uczennica naszej szkoły Alicja Florek zakwalifikowała się do kolejnego etapu, wykonując po mistrzowsku ,, Pchłę Szachrajkę” Jana Brzechwy.

Turniej Wojewódzki odbędzie się w dniach 25-26 listopada.

                                Alu, trzymamy kciuki.

                                                        B.S.


Kampania na temat smartfonów

Szanowni Państwo!

            Zapraszam do udziału w kampanii edukacyjnej dotyczącej nadużywania nowoczesnych technologii przez dzieci i młodzież. W załączeniu materiały edukacyjne ( broszury i prezentacja ) oraz pismo Państwowego Inspektora Sanitarnego w Parczewie. Proszę o przekazanie pedagogom szkolnym/psychologom, o ile są w szkole lub wychowawcom klas. Materiały skierowane są do rodziców, ale można je wykorzystać do pracy z dziećmi, podczas godzin wychowawczych. Jeśli jest możliwość wysłać rodzicom przez dziennik elektroniczny. Zdalne nauczanie i kwarantanny to nasza codzienność niestety, wtedy dzieci mogą w sposób niekontrolowany korzystać z internetu, smartfonów.

            Warto zwrócić uwagę rodzicom jakie to może mieć konsekwencje.

Z poważaniem

Justyna Dominik

Stanowisko ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

PSSE w Parczewie


Szkoła do hymnu

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!

W załączeniu przekazuję pamiątkowy dyplom.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-21-tys-zgloszen-do-akcji-szkola-do-hymnu–wielki-final-inicjatywy-mein.


Ślubowanie pierwszoklasistów.

18 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. W ceremonii wzięli udział Rodzice, Dyrektor oraz uczniowie z klasy drugiej i trzeciej wraz ze swoimi wychowawczyniami.

Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, na którą składały się: wiersze, piosenki oraz zagadki dotyczące znajomości symboli narodowych i zasad ruchu drogowego.

Po prezentacji umiejętności i wiadomości pierwszoklasistów nastąpił uroczysty akt ślubowania i pasowania na ucznia. Kolorowym ołówkiem tego symbolicznego aktu dokonał Pan Dyrektor naszej szkoły. Następnie uczniowie otrzymali dyplomy, wręczone przez wychowawczynię oraz drobne upominki, ufundowane przez rodziców. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

Kochane Pierwszaki!

Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce.

Powodzenia!


Pasowanie na czytelnika

Dnia 8 XII 2021r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej uczniów klasy pierwszej. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

       Pierwszoklasiści poznawali tego dnia Bibliotekę i jej zbiory, a także uczyli się obcowania z książką. Mieli także możliwość zaprezentowania swoich autorkich baśni, z wykorzystaniem kukiełek wykonanych własmoręcznie pod okiem wychowawczyni. Ostatnim punktem programu było złożenie uroczystej przysięgi i pasowanie na czytelnika.

       Po uroczystości uczestnicy otrzymali pamiątkowe książki dla ucznia i rodzica, by mogli wraz z najbliższymi wchodzić w świat czytania. Wszyscy uczniowie skorzystali z czytelni, wielu wypożyczyło swoją pierwszą książkę.

       Warto wiedzieć, że do szkolnej biblioteki należy każdy uczeń naszej szkoły i nie trzeba się specjalnie zapisywać, czytelnikiem jest się od pierwszej do ósmej klasy.

                                Zapraszamy wszystkich!!!


Jubileuszowe Narodowe Czytanie.

To już 10. edycja Narodowego Czytania, w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. Tegoroczną lekturą jest dramat Gabrieli Zapolskiej, pt. „Moralność Pani Dulskiej. Choć od prapremiery sztuki minęło 115 lat, jest ona nadal aktualna.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania miała miejsce w naszej szkole 13 września, a do wspólnego czytania zaprosiły uczennice klasy VIIIb: Sara Lewin, Oliwia Dobosz, Anna Włoszek, Gabriela Szajda.

Miejmy nadzieję, że cel główny akcji – propagowanie znajomości literatury polskiej został osiągnięty i wielu z nas sięgnie po utwór Gabrieli Zapolskiej. 

                                                                                  (MS)